Music.lt logo
TAVO STILIUS:
rock  /  heavy  /  alternative
pop  /  electro  /  hiphop  /  lt
Prisijunk
Prisimink / Pamiršau

Paprasčiausias būdas prisijungti - Facebook:

Prisijunk


Jau esi narys? Prisijunk:
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:

Įprasta registracija:
Vartotojo vardas:
Slaptažodis: (bent 6 simboliai)
Pakartokite slaptažodį:
El. pašto adresas: (reikės patvirtinti)

Kritinė muzikos vertinimo sistema

Patinka? Spausk ir pridėk prie mėgstamų!

Šio įrašo tikslas yra išdėstyti visus savo muzikos vertinimo sistemos ypatumus (vertinimo kilmė, vertinimas kritiškai, vertinimas balais). Galbūt kažkam bus įdomu. O gavosi prirašyti daug daugiau, nei tikėtasi, gavosi vos ne mokslinis darbas, taigi tikiuosi užteks kantrybės skaitantiesiems. Ir be abejo, visada laukiami komentarai, galintys sukelti diskusijas ar bent papildyti mano žodžius.

 

Vertinimo kilmė

 

Visų pirma, nuo kokių faktorių priklauso tai, kaip aš vertinu išgirstą muziką? Esminė ir turbūt pati svarbiausia dalis - mano nuotaika, nusiteikimas, vidinė būsena. Mano asmeninis muzikos vertės suvokimas yra priklausomas nuo viduje vykstančių reiškinių, ir tas suvokimas dažnai varijuoja nuo vienokio iki kitokio. Gali būti taip, kad vieną valandą man patinka koks nors kūrinys, o kitą jau nebe, arba tiesiog pasiklausius dar kartą, nebepadaro tokio pat įspūdžio, kaip prieš tai, o dar tiksliau, padaro daug prastesnį įspūdį. Galbūt tai būna ir klaidingas pirmasis įspūdis, o antrasis įspūdis būna tikras. Būna ir prastos sąlygos išgirsti, arba kokie nors išoriniai dirgikliai, trukdantys įsiklausyti, tačiau jei esi visiškoje ramybėje ir klausaisi įdėmiai, tai vertinimas priklauso tiktais nuo vidinių būsenų. Retai būna, kad pradžioje nepatikęs kūrinys po antro pasiklausymo pasidarytų geras. Tokie įspūdžiai pasireiškia tik tais retais atvejais, kai po nemažai savaičių ar net mėnesių, mano vidinės būsenos kardinaliai pakinta, taigi pradeda patikti ir visai kitokia muzika. Na o nuo ko priklauso tos mano vidinės būsenos? Žinoma, nuo aplinkos veiksnių.

 

Kitas dalykas - sveikas protas. Paprastai stengiuosi derinti savo vidines būsenas su sveiku protu, kai reikia įvertinti muzikos kūrinį, paprastai taip ir darau. Tiesiog vidinių būsenų įtaka turi matomai didesnę persvarą, lemiant galutinį rezultatą. Tačiau reikia panagrinėti ir sveiką protą atskirai, apsimetant, kad vidinės būsenos yra visiškai nereikšmingas dalykas. Dar kitaip "sveiką protą" galima pavadinti "kritiniu mąstymu" arba "analitiniu mąstymu". Kritinis mąstymas man patinka labiau. Visi mėgstam diplomatiškai teigti ar pritarti teigimui, kad dėl muzikos skonio nesiginčijama. Bet ar tikrai muzikos negalima įvertinti kritiškai, o tuo pačiu ir muzikos skonio?

 

Vertinimas kritiškai

 

Kaip kritiškai vertinti muziką ir ar visada tai įmanoma? Visi mes galime būti kritikais, tai yra galimybė visiems be išimties, nuo mažų iki didelių, tik ta kritika, kaip ir patys žmonės, yra skirtinga. Bet koks taktiškas, aštresnis žodis apie vertinamą reiškinį, šiuo atveju, muzikos kūrinį, yra gryna kritika. Ar ji visada teisinga - tai kitas klausimas. Kad kritika būtų laikoma teisinga, ji privalo būti konstruktyvi. Ne destruktyvi - konstruktyvi. Ji neturi būti tokia, kad žmogus, kuriam yra ta kritika skiriama (nes žmogus, kūrėjas gauna lygiai tiek pat kritikos kaip ir jo kūrinys), daugiau nebenorėtų kurti. O kaip konstruktyviai vertinti muzikos kūrinį? Pirmiausia, vertinantysis privalo gerai suprasti, ką vertina. Jeigu jis nežino ką vertina, jeigu nėra pakankamai gerai susipažinęs su vertinamo kūrinio esme, kas yra atitinkamas žanras ir jo ypatybės, jis negali jo ir tinkamai įvertinti. Galima būti susipažinus su tuo žanru, gali puikiai suprasti, ką vertini, tačiau tu asmeniškai negali pakęsti to žanro tuo metu arba apskritai. Ar tada kritika gali būti teisinga, kryptinga, konstruktyvi, kai vertini kažką, kam jauti asmenines antipatijas? Atsakymas: taip, bet tai yra megėjiškas vertinimas, tai yra vertinimas vardan savęs, vien iš neturėjo ką veikti, arba norint geriau pažinti savo vidines simpatijas ir antipatijas. Kai vertini kažką, ko nemėgsti, esi vedamas tik tų asmeninių antipatijų, ir automatiškai, tas vertinimas niekada negalės būti teigiamas, nėra jokių šansų paversti jį teigiamu, juolab vertinimo procesas negali būti tau malonus, taigi jis sukuria tik daug blogų emocijų ir norą skųstis dėl to "kokia bloga muzika šiais laikais". Mano suvokimu, tikra, profesionali kritika gali būti tik tada, kai kritikuoji mėgstamą, ar iš esmės mėgstamą dalyką. Tai ganėtinai sudėtinga, nes kartais kai kurie kūriniai gali būti ir tokie, kurie neturėtų sulaukti kritikos. Kodėl būna kūrinių, kurie iš viso neturėtų gauti jokios kritikos? Na, jie tiesiog būna sukurti nerimtai, neįdedant daug vargo, neišliejant daug prakaito, negalvojant apie technikas, apie taisykles bei tai, kaip išleistas kūrinys paveiks visuomenę. Jį išleidžiant negalvojama apie vieną svarbiausių intencijų - ką tavo kūrinys suteiks vartotojui. Žinoma, su muzika taip būna labai retai, taip būna tik kuriant megėjišką muziką, t.y., kuriant dėl savęs, išbandant savo gebėjimus. O profesionali muzika visada leidžiama tam, kad pereitų per kritikų akis (ir ausis). Na, ji leidžiama tam, kad kūrėjas gautų pelną už ją, tačiau jis prieš leisdamas žino, jog jo muzika pasieks kritikus (nesvarbu, profesionalus ar megėjus), kas verčia pasitempti ir skirti daugybę laiko bei jėgų, vienam paprastam, iš pažiūros, kūrinėliui, kol jis pasidarys jam (bei prodiuseriams, didesne dalimi, dažniausiai), tobulas. Na o tobulybė - tai yra individualus suvokimas. Dėl to kad egzistuoja tobulybės įsivaizdavimas, egzistuoja ir kritika.

 

Taigi, su laiku supratau, kaip teisingai (man atrodo teisingai) reikia kritikuoti muzikos (ir kitokių meno sričių) kūrinius. Supratau, kad negaliu tinkamai įvertinti kūrinio, kurio esmės aš nesuprantu ir/arba kuris man kelia asmenines antipatijas. Jeigu iš anksto matau, suprantu, pasižiūrėjus į muzikos žanrą ir/arba atlikėją, kurį esu jau girdėjus anksčiau ir tikrai žinau, kad jo nemėgstu, aš net nesivarginu, negaištu savo brangaus laiko bei sveikatos (jeigu antipatija būna per stipri). Su keliomis išimtimis, žinoma. Įsijungiu paklausyti ko nemėgstu, bet tik vedama smalsumo, nes kūrinys sudomina savo išoriniu pateikimu (pavadinimas, muzikinis video, paskaitytas dainos tekstas ar šiaip kalbos, reklama iš kitų). Būna ir taip, kad įsijungiu paklausyti to, ką mėgdavau praeityje, bet nebemėgstu, vien dėl to, kad pažiūrėčiau, į kokias lankas nuėjo gerai žinomi atlikėjai.

 

Vertinimas kritiškai: balais

 

Na ir paskutinė, ilgiausia dalis - vertinimas balais. Turime sistemą, kurioje vertinti kūrinius galime nuo 1 iki 10. Man ji labai patinka ir atrodo patogi bei teisinga. Tie, kurie mėgsta nuolatos kartoti, kad muzikos ar meno apskritai, negali įstatyti į jokius rėmus, kaip ir vertinti balais, man atrodo bestuburiai žmonės, neturintys savo asmeninės nuomonės ar bijantys ją išreikšti, arba kurie baidosi bet kokios kritikos (tiek ją išreikšti, tiek gauti). Taigi, kaip aš matau kūrinių vertinimą, naudojantis ta dešimtbale sistema? Atrodo, galėtų būti labai paprasta - 1 skiri tam, kas nepatinka, 10 skiri tam, kas patinka. Beje, tenka pastebėti tarp vertinančiųjų, kad kai kurie mėgsta pavertinti kūrinius vienetais, ir tikrai ne iš konstruktyvios kritikos, bet grynai iš kylančių antipatijų, o tiksliau, atsiduodant tik grynoms emocijoms. Bet ką aš žinau, galbūt kai kurie tai daro vien iš neturėjimo ką veikti, bandant kažką įrodyti, ar dar dėl kokių nors priežasčių, kurių įspėti negaliu. Iš manęs kylantis teisingumo jausmas bei polinkis į konstruktyvią kritiką neleidžia daryti tokių dalykų, o taip pat toks elgesys reikštų, kad aš nemoku vertinti, nežinau, kas man patinka, kas ne, ar dar blogiau - esu abejingas, neišprusęs žmogus. Štai kodėl vertinimas tik 1 arba 10 man atrodytų kvailas ir nelogiškas, o taip pat per siauras. Vertinimas, juolab tokios meno srities, kaip muzika, negali būti tik juoda arba balta. Muzikos daromas įspūdis gali turėti visas spalvas, esančias paletėje, su visais savo atspalviais, arba jeigu tų spalvų neįžvelgi, gali atsižvelgti ir į achromatinę skalę nuo visai baltos iki visiškos juodos, ir vertindamas varijuoti ja, prilygindamas ją tai dešimtbalei skalei.

 

Smulkios detalės apie tai, kaip aš varijuoju savo dešimtbale vertinimo skale. Spręsdama, kokį balą suteikti išgirstam kūriniui, visų pirmiausiai, atsižvelgiu į to kūrinio bendrą skambesį. Sakytum, tai paskutinis dalykas, į kurį reikia atsižvelgti. Ir taip, ir ne. Kai klausaisi, ypač pirmą kartą, visada skiri savo dėmesį bendram skambesiui, o ne kažkokiai konkrečiai dainos sudedamajai daliai. Klausydamas kūrinio, bandai ieškoti tos harmonijos, darnaus sąskambio, kurį atitinkamai kiekviena daina turi turėti pagal savo žanrą. Galbūt kartais tos tobulos harmonijos ir nepavyksta pajausti, jos gali ir visai nebūti, tačiau bendras skambesys, net ir turėdamas trūkumų, kažkuo patraukia. Ir tai, kas patraukia yra tavo muzikinio skonio ypatumai. Apie muzikinį skonį galėčiau irgi prirašyti, bet tik trumpai pasakysiu esminius principus, kas sudaro muzikinį skonį. Pagal mane, tai yra tokia vertybių visuma, kurią nešiojiesi susiformavęs su savimi visą laiką, nors ji gali ir keistis, atitinkamai pagal gyvenimo aplinkybes, asmenybės pokyčius. Pagal tą vertybių visumą, atsižvelgi ir į kūrinio sudedamąsias dalis, tokias kaip vokalas, tekstai, muzikinis išpildymas ir visos peripetijos aplink tą išpildymą, kaip technika, stilistika arba koncepcija, ir dar nežinia kas. Ir kai tos principingos vertybės ima viršų, tu griežčiau galvoji apie vertinimą, net gi užsimanai kūrinį klausytis daugybę kartų, atidžiai išnarstydamas jį po kaulelį, kol atrodys, jog galbūt pats jį ir sukūrei. Tuomet jau tikrai žinai, kaip tą kūrinį teisingiausia vertinti, jau ir daugiau nei vien skaičiais.

 

Mane, melomanę, kažkuo patraukti muzikos kūrinyje nėra sunku, bet tuo pačiu ir nelengva. Kaip tai suprasti? Aš klausausi daug visokios muzikos, ir atitinkamai pagal savo vidines būsenas, nuotaikas, suvokimą, kurie yra reguliuojami aplinkos, atsirenku, kas man tuo metu patinka. Esu labai išranki, bet ko negaliu įtraukti į mėgstamiausiųjų sąrašą. Atsirenku tik tai, kas man asmeniškai, pagal muzikinį skonį arba vertybių visumą tuo metu yra svarbiausia, kam skiriu prioritetą.

 

Kūrinyje man gali patikti viena detalė, kad ir tiesiog vokalas, ir tam kūriniui aš jau jaučiu simpatijas, tačiau jeigu instrumentinė dalis man nepatinka (paprastai dėl to, kad ji tranki, popsinė ar tiesiog sintetinė), tai to kūrinio aš jau negaliu vertinti aukštu balu, ir suteikiu 5-7 balus.

Arba gali būti atvirkščiai - vokalas kaip tik prastas pagal mano supratimą, tačiau muzikinė kompozicija nuostabi. Tokiu atveju, aš paprastai duodu jau ir visus 8, kas yra tikrai labai gerai, ir kas dažnai būna aukščiausias mano vertinimas, jei atsižvelgiant į kūrinių grupę (pvz, albumą). Tačiau viskas labai priklauso nuo individualių atvejų, o pavyzdžių dabar tikrai neteiksiu.

1-4 balus aš teikiu labai retai. Jau dėl anksčiau minėtos priežasties: toks vertinimas paprastai rodo tik asmenines antipatijas ir jame nėra konstruktyvios kritikos. Man iš viso neaišku, kaip varijuoti tais mažiausiais balais, kai jie man beveik nesiskiria savo verte.

9-10 yra jau patys geriausi, atrinktieji, išrinktieji, apdovanoti, įgavę sėkmę iš mano pusės kūriniai. Juos duodu labai retais atvejais. Na, palyginus dažnai, nes kaip ir sakiau, mėgstu labai daug ką, ir tie atlikėjai, kurie iš manęs gauna tokius vertinimus yra mano mėgstamiausi, klausomiausi, ir jų yra pakankamai nemažai šioje planetoje. Aišku, su išimtimis, būna ir pavienių kūrinių, kurie man patinka, tačiau kiti pasirodo esantys prasti.

 

Paskutinė detalė - tai ant kokių dainų paspaudžiu "like". Viskas labai paprasta: ant tokių, kurios labiausiai rišasi su mano muzikiniu skoniu. Anksčiau dėdavau ir ant tų, kurias vertindavau 8, nes tai irgi geras vertinimas, tačiau ilgainiui supratau, kad 8 man tampa vidutinišku vertinimu, nepakankamai aukštu, kad galėčiau įrašyti į savo rinktinių kūrinių sąrašą, nes jų yra tiesiog per daug, tad apribojau savo mėgstamiausių sąrašą tik pačiais verčiausiais mano dėmesio. Yra dar vienas išimtinis atvejis, kai man patinka kūrinys ir aš jį vertinu aukščiausiais balais, tačiau neuždedu "like". Taip darau, nes tuo metu tikriausiai man nepatinka kūrinio žanras, kadangi esu "pasinešusi" ant visiškos priešybės, arba žinau, kad tas kūrinys man ilgainiui nepatiks, kad tai tik momentinė, idėjinė simpatija, o ne tikra meilė.

 

https://peledospasaulis.blogspot.lt/2017/07/kritine-muzikos-vertinimo-sistema.html

 2017 m. liepos 7 d.

 2018 m. sausio 18 d.
 2017 m. gruodžio 7 d.
 2017 m. lapkričio 29 d.

Komentarai (4)

Susijusi muzika: pasirinkti
PERŽIŪRĖTI
RAŠYTI
Suraskite ir pridėkite norimus kūrinius, albumus arba grupes:


Patvirtinti
4Blackberry
2017 m. liepos 7 d. 23:10:08
Patinka? Spausk ir pridėk prie mėgstamų!

Tai reikia juk bandyti kažką, tiem kas gali ir kas sugeba {#}

Turiu pritarti, kad toks vertinimas būna daugumai pop atlikėjų (didesnės dalies hip hopo ar elektronikos irgi), nes jie vat turi tą tendenciją - išsiskirti iš kitų žanrų, ir blogąją prasme. Visuma dažniausiai būna prasta. Neskaitant aišku tų vienetinių išimčių, bet aš pastebėjau, kad visos pop dainos jau man nebedaro ilgalaikio gero efekto, greitai užsimiršta, atsibosta, net tos "pranašesnės" už įprastas.

O dėl tų daugiagubų standartų... Nežinau, ar galima sulyginti šiuos du skirtingus atvejus. O aš va dabar prisiminiau irgi vieną diskusiją su Vilium, kai kalba ėjo apie mokyklų vertinimo sistemą, apie tai, kad "pažymiai yra nereikšmingi skaičiukai", ką sakiau aš, o jo argumentas buvo, kad "tie nereikšmingi skaičiukai" lemia tavo tolimesnę ateitį... :D Tai va, čia galima išvesti daugybę priekabių ir šitu atveju, tačiau viskas, absoliučiai viskas gyvenime, galiu lažintis, turi savo sistemas, kurios visos yra kaip atskiros sferos, turinčios savo logiką ir bendras tendencijas. Lygiai taip pat ir muzikos kritika, ar ji subjektyvi, ar ji objektyvi. {#}


____________________
If your head explodes with dark forebodings too, I'll see you on the dark side of the moon. (Pink Floyd - Brain Damage)
Atsakyti
einaras13
2017 m. liepos 7 d. 22:51:04
Patinka? Spausk ir pridėk prie mėgstamų!

Smagu matyti tokią "analitinę publicistiką" music"e. Aš irgi rengiuosi vienam eksperimentui dienoraščių skiltyje. {#}

Aš 1-4 nevengiu daugeliui pop atlikėjų, kurių ir tekstai lėkšti, ir melodija visiškai plastikinė ir dar nekabinanti, vokalas pošlykštis ir jei visos šios aplinkybės susideda į vieną vietą, tai 4 ir mažiau garantuota. Daug rečiau 4 parašyčiau kitų stilių dainoms, nors žinoma, tiek roke būna tragiškų atvejų, tiek hiphopo muzikoje ir pan.

5-7 yra mano įprastiniai pažymiai dainoms, kurios neužkabina. Nors 7 jau yra toks tarpinis tiltukas, kur daina mane kažkiek intriguoja, bet nepakanka, kad pamėgčiau.

8 jau yra ribinis daiktas. 8-etams kartais jau dedu ir like, kartais nededu (8-etas 8-etui nelygu). Čia jau prasideda dainos su trūkumais, bet ilgalaikėje perspektyvoje man jas jau smagu klausyti.

9 yra stipri daina su menkais trūkumais, menkom smulkmenėlėm, bet nieko daugiau, o 10 yra tada, kai kūriniu mėgaujuos taip, kad net neišeina gilintis į galimus neigiamus niuansus.


Ir dar dėl tų bestuburių: priminei man, kaip kažkada DeathLetter užsiputojo diskusijoje "Paskutinė perskaityta knyga", kad aš knygas vertinu kažkokiais beprasmiais skaičiukais. Tai berods Pazistu_Mykola, mano ideologinis oponentas, jai atkirto: lygiai tokiais pat skaičiukais tu vertini dainas. Tai čia daugiagubi standartai, kurie tikrai priverčia susimąstyti žmogų apie meną ir jo vertinimą ir aš visada siekiu, kad žmonės tokių daugiagubų standartų neturėtų, jų atsisakytų. Galų gale, subjektyvus vertinimas, kad ir kokia forma, jis yra visiškai teisingas ir laukiamas, kol nieko neįžeidžia.

Žodž, smagus tekstas, dedu like (tai reiškia, tarp 8 ir 10) {#}

 


____________________
„Nieko nepadarysi“ - Kurtas Vonegutas
Atsakyti
4Blackberry
2017 m. liepos 7 d. 22:45:01
Patinka? Spausk ir pridėk prie mėgstamų!

Taip, kartais būna, kad afekto būsenoje kažką netyčia pervertini, ir tada iš karto grįžti prie naujo vertinimo nesinori, tačiau aš pastebėjau, kad dažnai tenka grįžti po mėnesių ar metų, kai nori pasitikrinti, kaip dabar tokią dainą vertintum, kaip per tą laiką pasikeitė suvokimas, ir jis man dažniausiai skiriasi 1 ar 2 balais. Turiu pasakyt, dažniausiai į neigiamą pusę. Turbūt vis labiau išrankėju (jei toks žodis yra).


____________________
If your head explodes with dark forebodings too, I'll see you on the dark side of the moon. (Pink Floyd - Brain Damage)
Atsakyti
Alvydas1
2017 m. liepos 7 d. 22:12:24
Patinka? Spausk ir pridėk prie mėgstamų!

Čia aprašytas kritiškas (man priimtinesnis pav. racionalus) vertinimas. Vertinti tik tada kai suvirškini visus už ir prieš man primena prievolę. Būna juk spontaniškų simpatijų proveržio - man būna. Tada suveikia hiperboloidas, na, ne inžinieriaus Garino, bet tas euforinis skatintojas. Tik po kurio laiko atsitokėji, kad 10 duotas afekto būsenoje. Ką daryti? Pervertinti iš naujo? Ieškoti, kuris kūrinys ar albumas - gaila laiko. Tad 10 prisėjau gausiai.  Žemų balų atvirkščiai, nedalinu, nes jei daina nepatinka, jos ir neklausau ir nevertinu. Hip hopo nesuprantu, iš čia seka, kad jo nemėgstu, rezultate - nevertinamas. Principingumo stoka - čia jau mano nuodėmė - neprisiverčiu prastai vertinti (5,6, na iš dalies 7 balais atlikėjo, su kuriuo suaugęs ilgalaikės patvarios stiprios simpatijos bambagysle.


____________________
Sielos polėkis, išmokantis skrist - Galimybės ribotos, bet pasiryžęs bandyt. Pink Floyd - Learning to Fly
Atsakyti
Susijusi muzika: pasirinkti
PERŽIŪRĖTI
RAŠYTI

Copyright 2001-2018 music.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.

Šiuo metu vertiname


Combichrist Combichrist
7,1

Patinka? Spausk ir pridėk prie mėgstamų!

Užsiregistruok ir vertink!

Artimiausi įvykiai

Kas vyksta?

  Daugiau

Pokalbių dėžutė

18:27 - Silentist
12:35 - KastisG
DjVaids, kas tu toks?
12:21 - KastisG
Ačiū Alvydai už BLS - dozę gero Heavy - buvau pasiilgęs Suėjo visas albumas \m/ d-_-b \m/
17:07 - 4Blackberry
O aš nenustebčiau, jei nuo jūsų kažkas vėžį gaus.
15:59 - DjVaids
Pasidomejau. Nenustebčiau, kad nusinarkašino. Ypač, kai runges isteriškojo Zombie perleidimau. Kuris yra š... visiškas čia apie gabalą Zombie.
09:58 - einaras13
Tai vat gal paimk ir pasidomėk, tada gal suprasi.
01:06 - DjVaids
Ko čia tą Cranberries urmu kišat? Gal 100 gabalu vienu metu išleida ar kvapą išleida kas iš Cranberries?
15:00 - WeeT
Atsinaujino TOP 40!
15:00 - WeeT
Atsinaujino LT TOP 30!
19:10 - Alvydas1
Jau savaitė, kaip "kaba" kažkieno kūryba, kas galite, įkelkite.
Daugiau  

Informacija

  Šiuo metu naršo narių: 0
  Neregistruotų vartotojų: 134
  Iš viso užsiregistravę: 72677
  Naujausias narys: Tauras006
  Šiandien apsilankė: 60652
Reklamos nekenčia: 8


My status  Music.lt Skype
Muzika per facebook  Music.lt Facebook