
Pokalbis su protingu ponu
Tipas: Kita
Publikavimo data: 2012m. Sausio 16d. 23:37
|
|
POKALBIS SU PROTINGU PONU
Ar galiu pasisakyti? Aš čia, jums po kojomis. Taip, ta menkutė dulkelė. Leidžiate? Tuomet aš pradedu.
Kūrybinis štilis, masinė kultūra, pilkos masės sindromas – tai mūsų laikų sinonimai. Ką minės ateities kartos, kalbėdamos apie naujojo tūkstantmečio pradžią? Gal tą patį, ką kalba apie praeitąjį – nieko gero ir viskas vis taip pat.
Juokinga? O ką jūs išskirtumėte iš viso to, ką jums yra tekę matyti? Taip, būtent XXI amžiaus pradžioje. Šypsena pasaulio nenupirksite, teks giliau pasiknisti. Kodėl taip nedrąsiai kalbate? Tai svarbūs įvykiai. Rugsėjo 11 diena, technologijos laimėjimai ir panašiai. Krizė? Taip, ir ji gali būti minima.
Tačiau kaip kultūra? Nesidomite? Ir gerai darote. Aš domiuosi ir todėl jaučiuosi keistai. Kodėl? Ak, viskas labai paprasta. Paimkime kad ir Lietuvą. Regis, maža, nereikšminga šalis, kurios praeityje yra keli pasididžiavimo verti faktai. Jeigu mano istorijos žinios manęs neapgauna, nėra pasaulyje kitos tokios valstybės, kurią būtų išgelbėjusi būtent raštija, knygos, spauda. Sutinkate? Tik savo nuomonės neturintys žmonės su viskuo sutinka. Neįsižeiskite, tai tik kažkieno kažkada pasakyta mintis.
Manote, kad ne tik raštija turėjo įtaką mūsų visuomenės raidai? Architektūra? O taip. Kovoje su reformacija katalikybė pasitelkė baroką, todėl Vilnius dabar toks gražus ir bažnyčios gniaužia kvapą. Nesupraskit manęs klaidingai, buvo svarbūs ir kiti stiliai, tačiau nei vienas nepasižymėjo tokiu puošnumu. Juk tai senutis Vilnius, apsisiautęs prabangiu barokišku, aukso siūlais austu, apsiaustu.
Sakote, negalima pamiršti ir muzikos? Dainų šventės, kurios įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašus. Tikiuosi, kad tai neprilygsta Raudonajai knygai. Neprilygsta? Dainų šventės tęsiasi dar ir dabar? Teisingai. Tik jas turi tiek Latvija, tiek Estija, tad koks mūsų šalies individualumas atsispindi tame? Sutartinės? Jūs esate nuovokus ir apsiskaitęs žmogus. Išties, sutartinės yra unikalus dainos žanras, kuriuo galime didžiuotis aukštai iškėlęs galvas. O ar jums teko girdėti istoriją apie dvi lietuvių moteris, kurios kalbėjosi užsienio šalies gatvėje ir jas užkalbino keli užsieniečiai? Manote, kad neteko? Taigi, jos kalbėjosi, dėstė savo argumentus, kalba buvo emocionali. Kai jos nutilo, prie jų prisigretino keli užsieniečiai ir paklausė, ar jos negalėtų dar padainuoti. Juokinga? O man tai atrodo žavu.
Norite padiskutuoti apie kalbą? „Ne žemės derlumu, ne drabužių įvairumu...“ Žinote, kieno tai žodžiai? Daukšos? Jūs, brangusis pone, mane maloniai stebinate. Sulenkėjusiems Lietuvos ponams reikėjo priminti, kas yra ta kalba. Bet ar to paties nereikėtų ir suanglėjusiems šių dienų „ponams“? Turėdami tokią seną, tokią ypatingą kalbą, mes vėlei velkamės kitų drabužiais, dabinamės jų aksesuarais. Sakote, kad mokslininkai siunčia žmones į Lietuvos kaimą, kad šie išgirstų, kaip senovėje žmonės kalbėjo? Įdomus pastebėjimas.
Bet tikrai, mielasis pone, mes kalbame tik apie praeitį. O dabartis? Kuo ji gali nustebinti? Dabar, kai neegzistuoja jokia cenzūra... Sakote egzistuoja? Ir kokia gi? Populiarumo ir masinės kultūros nuostatų laikymasis? Išties. Jeigu nerašysi pagal žmonių nustatytus šablonus, tavo knygą sutryps užsienio autorių darbai apie tai, kaip tapti milijonieriu arba parduoti Ferrari ir įstoti į vienuolyną. Manote, kad Populiariausiųjų dešimtukuose nebūna meninę vertę turinčių knygų? Gal jūs ir teisus. Tačiau tokios pesimistinės mintys nepadės išgyventi. Reikia atrasti ir gerų knygų, o tokių tikrai turėtų būti. Turėtų.
Didžiuojatės mūsų šokėjais? Taip, tarptautinį pripažinimą pelniusios poros, kolektyvai. Tik mūsų visuomenės požiūris į juos kartais ne toks, koks turėtų būti. Nesijuokite, tai tiesa. Ak, juokinga, kad knygose liepiu būti optimistiškiems, o šokiuose jau ne? Toks tas mano mąstymo paradoksas.
Tačiau kas iš šios mūsų diskusijos? Daugelis žmonių parašė galybę straipsnių šia tema. Teko kelis skaityti mokykloje? Ir man teko. Jie privertė mane apie tai mąstyti, bet aplinkinių akyse susidomėjimo nepamačiau. Išvada? Jeigu taip norite išvadų, jos skambėtų maždaug taip: „Nesvarbu, kiek problemų ir kiek teigiamų pusių beįžvelgtų žurnalistai, rašytojai ir šiaip rašantys žmonės, padėtis nepasikeis, kol nepasikeis pati visuomenė ir jos požiūris.“
Ačiū. Ir jums geros dienos.
2012-01-16
 2012m. Sausio 16d. 23:37
|
 2013 m. balandžio 28 d.
 2012 m. lapkričio 22 d.
 2012 m. spalio 10 d.
|
Copyright 2001-2025 music.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.
2012 m. sausio 19 d. 02:53:20
____________________
Man sunku susivokti, kaip jiems taip lengva susivogti.
2012 m. sausio 17 d. 18:26:00
____________________
„Nieko nepadarysi“ - Kurtas Vonegutas
2012 m. sausio 17 d. 17:17:06
Rekomenduočiau Kamiu "Krytį" paskaityti
____________________
Nenoriu rasti vietos ar poilsio – krutėti, krutėti, krutėti. Kol mirtis iš tavęs krutėjimą atims. Gilė Ara
2012 m. sausio 17 d. 13:45:39
Ir mane labai sudomino, galėčiau dar skaityti ir skaityti. Tokio stiliaus kūrinėliai man patinka. Be priekaištų: 10 balų.
____________________
„Nieko nepadarysi“ - Kurtas Vonegutas