"Penktadienio Verpetas" pristato albumo recenziją: Netikėta kelionė utopijos link per "Autism" chaosą (+ audio)
1921-ais metais parašyta trumpa istorija atrado sau naują pavidalą. Amerikiečių H.P.Lovecraft’o rašinys “Crawling Chaos” (liet. “Šliaužiantis Chaosas”) buvo naujai interpretuotas veikėjo iš Lietuvos, kurį atpažinsite iš vardo
Autism.
Projekto bandymai pateikti profesionaliai išbaigtą idėją baigėsi pasirenkant netradicinį, drąsų ir nekasdienį pasakojimą apie pagrindinės veikėjos potyrius, gavus per didelę dozę opiumo. Istorija buvo publikuota po Elizabeth Berkeley (Jackson) ir Lewis Theobald, Jun (Lovecraft) slapyvardžiais, priklausančiais Winifred V. Jackson ir H.P.Lovercraft’ui. Pastarasis sukūrė visą tekstą, o Winifred buvo paminėta, nes aprašytasis sapnas esąs būtent jos.
“Crawling Chaos” – trečiasis oficialus Autism’o leidinys, sekantis po debiutinio EP “Falling Motions” ir prieš kelis mėnesius pristatyto singlo “Savant Syndrome”, užbaigiančio šį albumą. Atsakydamas į kelis pateiktus klausimus šiai recenzijai autorius pažymėjo, kad debiutu buvo siekta išbandyti save ir pristatyti kažką užbaigto, o šįkart, laikant rankose stiprią idėją, tikslas buvo žengti pirmyn ir eksperimentuoti sujungiant anksčiau nenaudotą elementą –
spoken-word vokalą - ir atrandant jam tinkamą muziką.
Kitoniškai Autism’o perpasakotas, opiumo įtakotas, potyris pasiūlo alternatyvią istorijos pabaigą. Originalaus Lovecraft’o pasakojimo dalis atomazgoje, kurioje pagrindinė veikėja sugrįžta atgalios iš narkotiko sukeltos būsenos, sukūrusios sunkiai suvokiamą odisėją per nerealų ir, tuo pačiu, įtikinamai perpasakotą kratinį vietų bei emocijų, kurias jai teko pamatyti ir patirti, buvo drastiškai nukirptas, sukuriant savitą kontekstą, ir visai kitokią kulminaciją.
Atlikus šiuos pakeitimus man prieš akis matosi struktūra, stilistiškai idealiai tinkanti tam, su kuo gali asocijuotis dauguma instrumentinės post-roko muzikos. Pagrindinė veikėja perdozavusi opiumo yra priversta pereiti per eilę haliucinacijų, nukeliančių ją į neegzistuojančias vietas ir jų sukeltus jausmus. Išvargusi sąmonė pabaigoje susiduria su angeliškomis būtybėmis, paskelbiančiomis ir pažadančiomis savotišką išganymą: “It is the end. They have come down through the gloaming from the stars. Now all is over, and beyond the Arinurian streams we shall dwell blissfully in Teloe…” (liet. “Tai yra pabaiga. Jie nusileido iš žvaigždžių per prieblandą. Dabar viskas yra baigta, už ‘Arinurian’ šaltinių mes palaimingai gyvensime Teloe …”). Juk nekartą tokią seką pastebėjome augančiose link epinės kulminacijos kompozicijose, tiek pačio Autism’o ar kitų kolektyvų kaip Russian Circles ar Pelican diskografijose.
Post-rokas, tipiškai, yra muzikos žanras, kuriame dažniau, nei rečiau, vokalo atsisakoma, taip paliekant visą emocinės paletės konstruktą instrumentams sukurti. Šią naštą “Crawling Chaos” paskirsto tarp abiejų elementų. Spoken-word vokalas (balsas buvo naudotas iš vienos audio knygos, tad savininkas nėra nurodytas) ir muzika buvo sujungti kartu, papildydami vienas kitą. Kalbant apie bendrą rezultatą, Autism’as sėkmingai sukūrė bendrą nuotaiką beveik visam įrašui. Jį uždarantis “Savant Syndome” nėra prastas priedas, anaiptol, kaip singlas tai labai stiprus darbas, bet gana neaiškus sava funkcija bendrame koncepte, kuriame figūruoja H.P.Lovecraft’o ir Winifred V. Jackson pasakojimas.
Autorius kaip vieną pirminių akstinų spoken-word idėjai paminėjo grupės Enablers albumą “End Note”. Pastarojo sunkesnis garsas galbūt kiek ir įtakojo sunkesnį pačio “Crawling Chaos” skambesį. Tą pažymi ir pats atlikėjas. Taip, jame gausu aiškių rifų su klasikinio hard-roko prieskoniu. Ir tos kelios solo, kaip antai viena esanti “Maelstrom’e”, gardžiai susiklauso ir užveda. Taip, keletas klausytojų gali pakomentuoti, teigdami įrašas kiek per paprastas ir per monotoniškas. Tačiau aš pats neakcentuoju šio albumo, kaip perdėm sunkesnio, toks jo natūralus pobūdis, turint omenyje atpasakojamą tekstą, pasitelkiant garsinės knygos įrašą. O žinant, kad Autism’as sukūrė, įrašė, suvedė, meniškai apipavidalino ir sumontavo video klipą vienas pats “kuklioje namų studijoje” ir sugebėjo išgauti gerbtiną rezultatą. Vien tai parodo už save kalbančius muzikanto talentus.
Su gana limituotais resursais Autism’as sugebėjo sukurti įdomiai pateiktą H.P.Lovecraft’o rašinio interpretaciją, kurioje abi “Šliaužiančio Chaoso” pusės, pasakojimas ir muzika, puikiai papildo viena kitą. Turint tai omenyje, galiu ramiai teigti, kad galutiniai rezultatai yra itin teigiami. Išskirtinė šio albumo idėja ir kokybiškas užbaigimas bus prisimenamas kaip vienas retesnių perliukų Lietuviškos roko muzikos raidoje, nebūtinai populiarus, bet tikrai vertas dėmesio. Negana to, “Crawling Chaos” susilaukė ir entuziastingų lenkų, belgų, kroatų ir amerikiečių blogosferos atsiliepimų. Nemokamų parsisiuntimų limitas Autism’o "Bandcamp" puslapyje buvo išnaudotas kelių dienų bėgyje, o tai parodo vieną aiškų faktą - susidomėjusių ratas plečiasi.
Galiausiai, paklaustas apie ketinimus pateikti savo kūrybą gyvai, deja, atlikėjas teatsakė nenorintis nieko žadėti. Jeigu toks planas bus sukurptas – mums, vienaip ar kitaip, bus pranešta, todėl belieka tikėtis, kad tai įvyks anksčiau, o ne vėliau.
Mindaugas Dacys 
Music.lt autoriai
Svetainė "Music.lt" savo ruožtu džiaugiasi galėdama pristatyti visas šio išskirtinio albumo dainas jūsų perklausai:
Susijusi informacija
- Naudojant music.lt informaciją internete aktyvi nuoroda į www.music.lt yra būtina.
- Naudojant music.lt informaciją radijo/televizijos eteryje, būtina paminėti, jog informaciją pateikia www.music.lt.
- Užfiksavus pažeidimus bus kreipiamasi į atitinkamus teisėsaugos organus.
Copyright 2001-2025 music.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.